5. Vonatbérlet •
Japánban alapvetően drága az utazás, a nagy távolságok miatt főleg a vonatozás kerül sokba, ezért megéri regionális vagy országos vonatbérletet váltani, amivel azután ingyen lehet utazni. Első ránézésre nem olcsó, de nagyon megéri, ha többször is fogsz vonatozni, akár nagyobb távolságokra, akár városokon belül.
A bérletet JR Pass-nek hívják (Japan Rail Pass). Ezen a néven országos érvényességű, JR Regional Pass néven pedig régiókra bontott. A Japan Rail Pass honlapján megtalálsz minden információt a bérletekről, és meg is tudod online vásárolni őket, ami erősen ajánlott, mert Japánban kevés helyen kaphatók és drágábbak is!
Egy kis számolás: Tokiótól Kiotó 514 kilométer, amit a Shinkansen (a japán szuper expresszvonat) 2:38 perc alatt tesz meg. Ez már egy hosszabb út, de egy olyan utazás, amire érdemes időt és pénzt áldozni, ideálisan úgy, hogy néhány napot Kiotóban töltesz! A jegy oda-vissza, helyfoglalás nélkül 26.160 jen.
De nézzünk egy közelebbi kedvelt úti célt, például Nikkót, ami csak 150 kilométer Tokiótól! A vonatút ide, egy ászállással 1:45 perc, a jegy oda-vissza, helyfoglalás nélkül 10.120 jen.Amikor ezt írom, a Japan Rail Pass (Japán országos vonatbérlet) 7 napra 28 500 jen (161 amerikai dollár), tehát már két útnál megtérül!
Az online vásárlásnál postacímet kell megadnod, ami már lehet Japán cím is, mondjuk a hoteled. Ebben az esetben figyelj, hogy legyen elég idő a kiszállításra, szóval ne az utazás előtti napon rendeld meg! A neked címzett borítékban csak egy Exchange Ordert (egy vouchert) fogsz találni, ami még nem jogosít utazásra, ezt kell Japánban, egy JR irodában aktiválnod, azaz vonatbérletre váltanod! Nagyon egyszerű és ingyenes, csak útlevél kell hozzá!
A beváltásnál figyelj, mert nem minden JR irodában lehet beváltani a vouchert, és nagyon hosszú sorok szoktak állni a beváltó pultok előtt, ezért azt javaslom, ha nem akarsz sokat várni, keress egy kisebb irodát vagy menj oda már nyitásra!
Ha bérlettel utazol, az állomások legszélső kapuján tudsz bejutni a vonatokhoz, de ez ki is lesz írva! Föl kell mutatnod a bérleted az ellenőrnek, és mehetsz, meg sem kell állni! Kivéve az első alkalommal, mert akkor kapsz rá egy pecsétet. A bérletet ki- és belépésnél is föl kell mutatnod!
A japán szuper expresszvonatokra, a Shinkansenekre is érvényes a JR Pass - két kategória kivételével. Ezeket a 300 km/óra körüli sebességgel közlekedő vonatokat feltétlenül próbáld ki, érzésnek sem utolsó, de főleg azért, mert rövid idő alatt el lehet jutni velük távolabbi helyekre is!
Balra, a már csak múzeumban látható a Shinkansen 0 (Zero), jobbra az aktív N700A modell.
A JR Pass mellé kapsz egy nagyon részletes leírást arról, hogyan kell használni, hol lehet beváltani és mire érvényes. Nekem mindkét alkalommal 7 napos bérletem volt, és az otthoni címemre érkezett a voucher, a megrendeléstől számított három nap múlva. Az egyhetes bérlet persze nem fedte le egy 10 napos utazásaimat, ezért az első három napon még nem váltottam be, hogy kitartson az utolsóig. Ez azért nem nagy lemondás - három napot simán el tudsz tölteni abba a városba, ahová megérkeztél!
A nagyobb városokon belül is van vonatközlekedés, én például Kiotóban kizárólag JR Pass-szel és vonattal közlekedtem, bár ehhez az is hozzátartozik, hogy már nem akartam költeni utazásra. A JR Pass a JR által üzemeltetett autóbuszokra is érvényes!