3. Jöhet a szállás!
A szállások árai az európai árakhoz hasonlók, ami viszont más, az az ártól független nagy tisztaság és a személyzet udvariassága, segítőkészsége.
Japán szállások keresésénél is az online intézés talán a legkézenfekvőbb, de biztosan a legkényelmesebb. Hasznosak lehetnek a vendégértékelések, és tudsz térkép alapján is szállásokat keresni, ami szintén az, mert így kiválaszthatod, hogy mihez szeretnél közel lakni.
Tanácsként annyi, hogy vidd magaddal kinyomtatva is a szállás visszaigazolásáról kapott dokumentumot, ha van japán nyelvű verziója is, akkor úgy! Ezt nekem is tanácsolták. Bár Japán a világ egyik vezető digitális országa, ennek ellenére nagyon szeretik a papír alapú dokumentumokat. A kiotói szállásomon a kinyomtatott visszaigazolásomat le is fűzték a recepción.
Minden japán szállást a booking.com-on foglaltam - térképen, ár alapján kerestem olyan hoteleket, amik közel vannak a belvároshoz és még valami metróállomáshoz is.
Ezeken a helyeken laktam, jó közlekedés szempontjából mindegyiket ajánlani tudom:
- Tokió, UNIZO INN Tokyo Asakusa (igazi japán reggelijük is volt)
- Kiotó, Ark Hotel Kyoto
- Oszaka, R Hotels Inn Osaka Kita Umeda
- Fukuoka, Nest Hotel Hakata Station
Háromcsillagos hotelek voltak, jó és nagyon jó értékeléssel, amivel azért én nem minden esetben értettem egyet. Az oszakai és fukuókai hotelben is olyan vékonyak voltak a falak, hogy minden behallatszott a szobába, és nem lehetett kinyitni az ablakokat, hogy szellőztetni lehessen.
A legtöbb középkategóriájú hotelszobába egyszerűen beépítenek egy műanyag fürdőszobamodult, de a WC-k ülőkéje itt is előmelegített és gombnyomásra vízcsobogást játszik
2017-ben Tokióban és Kiotóban volt, idén nem találkoztam azzal a zöld kezdeményezéssel, ami tényleg figyelemre méltó. A hotelben bejelentkezéskor fölajánlották, hogy ha nem kérek minden nap tiszta ágyneműt és törülközőt, akkor minden nap kapok egy palack ásványvizet ajándékba.
Az 1970-es években jelentek meg a japán nagyvárosokban a kapszulahotelek. Ezeknek a különleges tömegszállásoknak az volt az elsődleges céljuk, hogy az otthonuk és munkahelyük között naponta ingázó japán üzletembereknek olyan szálláshelyeket biztosítsanak, ahol egy vonatjegy áránál olcsóbban tudnak eltölteni egy éjszakát. Az első kapszulahotelek így a vasútállomások és a nagyobb kereskedelmi központok közelében épültek, alacsony áron, valóban csak a legfontosabb szállodai szolgáltatásokat nyújtották a megfáradt dolgozóknak. Csak a matracnyi alvóhely volt mindenkinek a sajátja, a mosdón, zuhanyzón, WC osztozniuk kellett a vendégeknek.
Klasszikus egyszemélyes alvóhelyek egy kapszulahotelben
(forrás: japan-guide.com)
A kapszulahoteleket ma már nemcsak fáradt üzletemberek látogatják, de turisták számára is közkedvelt szálláshelyek. Vannak minden luxussal ellátott, saját fürdőszobás, kétágyas kapszulahotelek is, de megtalálhatók még az eredeti, hetvenes éveket idéző szállások is. A kapszulahotelekről és használatukról a Japán Guide oldalán olvashatsz még többet!
Ha Japánba jársz, érdemes legalább egy éjszakára kipróbálni egy tipikus japán kapszulahotelt. Tényleg a minimál hotelt, úgy az igazi, semmi luxus, öltözőszekrények a folyosón, közös fürdő és mosdó, és egyemberes kapszulák.
Az én kapszulahotelem, a Capsule Hotel Asakusa Riverside 10 percre volt az tokiói hotelemtől, ahol persze tovább élt a foglalásom. Este egy hátizsákkal sétáltam csak át. Egy éjszakát töltöttem ott, online foglaltam, ami akkor 8.000 forintba került. Ajánlom, nagy élmény!