2. Kezd a repülőjeggyel!

A repülőjegyekre általánosságban igaz, hogy annál olcsóbbak, minél korábban veszed meg őket, de ha ez nincs is teljesen így, a választék biztosan sokkal nagyobb, ha időben foglalsz!

Amikor ezt írom, nincs közvetlen Budapest - Japánváros járat, szóval azt a nagyjából 9.000 kilométeres és úgy 11 órás repülőutat csak átszállással tudod megtenni.
Tájékozódni bármelyik repjegykereső oldal (momondo, skyscanner) jó, mert alaposan összeszedi a lehetőségeket, de vásárolni már a légitársaságok saját honlapján érdemes, hogy elkerülhesd a rejtett költségeket! Számolj egy átszállással, annyi elegendő, de figyelj, hogy legalább 2 órád legyen rá, és ellenőrizd azt is, hogy ugyanarról a reptérről induljon a következő géped, amire megérkeztél!

bud-nrt-bud.jpg

Ma ez egyik legrövidebb Budapest-Tokió repülőutat a Finnair/Japan Airlines párosnál lehet foglalni
(forrás: skyscanner.hu)

És még egy! Egy járatra általában több légitársaság is ad el jegyeket, ezek az úgynevezett közös üzemeltetésű vagy code share járatok. Ilyenkor van egy üzemeltető légitársaság, aki a repülőgépet adja és persze jegyeket is árul a saját gépére, és van a többi légitársaság, a partnerek, akik csak jegyeket árulnak a járatra, de ami lényeges, hogy nem ugyanazon az áron! Szóval, ha megtaláltad a megfelelő repjegyet, nézd meg a partner társaságok árait is ugyanerre a járatra, hátha kedvezőbbek! Itt van néhány légiszövetség, ahol partnereket megtalálod: oneworld.com (itt van pl. a Finnair és a Japan Airlines), skyteam.com, staralliance.com.

Azokra a járatokra, amikkel én legutóbb repültem, az üzemeltető Finnair több, mint 30 ezerrel forinttal adta drágábban a jegyeket, mint a partner Japan Airlines.

Az első utamon az Emirates légitársasággal, dubai átszállással repültem Japánba, ami viszonylag hosszú repülés, de akkor ez volt a legolcsóbb, minden költséggel együtt 230 ezer forint. A Budapest-Dubai-Tokió út átszállással együtt 18 és fél óra, az Oszaka-Dubai-Budapest visszaút szintén átszállással együtt 20 óra.
Legutóbb a Finnairrel utaztam Helsinkin keresztül, ami az egyik legrövidebb repülés Japán felé. A Budapest-Helsinki-Oszaka irány 14 és egy negyed óra, a Fukuoka-Helsinki-Budapest 15 óra volt, a repjegy minden költséggel együtt 246 ezer forintba került.

Ha nem szimpla oda-vissza utat szeretnél foglalni magadnak, azaz nem ugyanabból a városból szeretnél visszautazni, ahová megérkeztél, válaszd a légitársaságok vagy a repjegykeresők honlapján a Multi-City funkciót! 

Bármivel is repülsz, gondolkozz el az ülésfoglaláson, még ha plusz költsége is van! Azt ajánlom, legalább a hosszabb útra legyen előre foglalt helyed! Ha megfizeted, még kényelmesebb ülésed is lehet, több hellyel a lábadnak, de szerintem egy 9-10 órás repülőútnál a lényeg a mosdóhasználat! Ha nem szoktál gyakran a mosdóba járni, főleg éjszaka, alvásidőben, akkor ablak mellé ülj, és ne a folyosóhoz, mert ott nyugodtan aludhatsz és nem fognak fölkelteni a melletted ülők, ha ki kell menniük. Ha viszont te vagy a pisilős, akkor folyosó mellett ülj, mert felébreszteni sem egyszerű az utastársakat!

Ha lehetőséged van a foglalásnál üléstérképről helyet választani magadnak, még egy dologra odafigyelhetsz: ne ülj mosdó közelébe! És ha nem akarsz egy fillért sem az ülésfoglalásra költeni, a reptéri becsekkolásnál is megpróbálkozhatsz folyosó vagy ablak melletti ülést kérni. Az úgy ingyenes lesz, legfeljebb nem fog sikerülni.